ŽIVOT JE JEN HRA

Já, robot -

7. října 2006 v 18:16 |  FILMY
Já, robot - plakát
"On jediný to tušil."

V nedaleké budoucnosti, na Zemi v roce 2035, kdy roboti tvoří spolehlivou a nedílnou součást každodenního života, je detektiv John Spooner (Will Smith) pověřen vyšetřením záhadné smrti Dr. Alfreda Lanninga (James Cromwell). Ten byl duchovním otcem umělých bytostí a zformuloval tři zákony robotiky, podle nichž robot nesmí za žádných okolností ublížit člověku. Na místě činu detektiv nalézá robota Sonnyho. Spáchal vědec sebevraždu, nebo ho robot zavraždil? To by nejen znamenalo zásadní porušení výše zmíněných zákonů, ale i obrovskou hrozbu pro lidstvo. Co by pak zabránilo robotům převzít kontrolu nad společností, když je lidstvo na jejich existenci závislé? Nebo že by už tato revoluce v tichosti proběhla?

Filmová budoucnost roku 2035 hojně využívá propracovaných vizuálních efektů, dokonalejších než všechny, které jsme doposud mohli ve filmu vidět. Supervizor vizuálních efektů, nositel Oscara John Nelson (Gladiátor) stvořil podle návrhů Patricka Tatopulose svět obývaný roboty několika generací, z nichž ti nejmodernější se velmi podobají lidským bytostem. Tyto bytosti se pohybují ve světě, v němž automobily jezdí samy a automatizované jsou třeba i obsluhy na baru. Chicago roku 2035, v němž se film odehrává, ale přesto stále připomíná svět, jak by za třicet let mohl reálně vypadat. Nejedná se již o fantasmagorické vidiny vzdálené budoucnosti, ale o titulky vědeckých příloh dnešních novin. Technologické vymoženosti ve filmu Já, robot jsou sice fantastické, ale zároveň přijatelné.
Český název: Já, robot
Originální název: I, Robot
Česká premiéra: 2. září 2004 (před 765 dny)
Světová premiéra: 16. července 2004 (před 813 dny)
Natočeno: USA 2004
Režie: Alex Proyas
Scénář: Jeff Vintar
Kamera: Simon Duggan
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Will Smith (Del Spooner), Bridget Moynahan (Susan Calvinová), Chi McBride (poručík John Bergin), Bruce Greenwood (Lawrence Robertson), James Cromwell (dr. Alfred Lanning), Alan Tudyk (Sonny)
Přístupnost: od 12 let
Délka: 110 minut
Žánr: Sci-fi / akční / thriller
Distributor: Bontonfilm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 skalickej skalickej | E-mail | Web | 12. února 2007 v 9:36 | Reagovat

a jak to stáhnu?

:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama